PRO BRAVE SPACE 2024

23.5.2024 | Hlavní

PRO BRAVE SPACE: Pojďme o duševním zdraví dětí nejen mluvit!

Hradec Králové | 23. 5. 2024

Jak se starat o své vnitřní prožívání? Jak pracovat s pocity jako je smutek, stres, obavy? Kdy už je dobré říct si o pomoc a komu se svěřit? Jak najít podpůrnou službu a jak taková služba vůbec funguje? Odpovědi nabídne dětem a dospívajícím 2. ročník Festivalu duševního zdraví a wellbeingu pro děti a mládež PRO BRAVE SPACE. Má mladé lidi motivovat, aby se nebáli svoje potíže vhodnou cestou včas řešit.

Rozsah duševních potíží dětí a dospívajících je alarmující. Podle dat z nedávného rozsáhlého výzkumu víc než 50 % žáků devátých tříd v ČR projevuje známky zhoršeného wellbeingu. 30 % z nich projevilo znaky, které ukazují na středně těžké až těžké úzkosti. Odborná pomoc by podle autorů výzkumu prospěla téměř každému třetímu žákovi. Neméně alarmující je však právě nedostatek odborných kapacit na řešení tak závažného problému.

"V mnoha případech by přitom stačilo už to, aby se měli mladí lidé komu svěřit, když to třeba přímo v rodině není snadné. Otevřít s dětmi citlivé téma duševního zdraví srozumitelnou, bezpečnou a zároveň atraktivní formou umějí dobře pracovníci nízkoprahových služeb pro děti a dospívající. Navíc vědí, že v mnoho případech jsou duševní potíže symptomem jiných, neřešených problémů,“ popisuje motivaci organizátorů Gabriela Lepková, odborná ředitelka PROSTOR PRO.

Festival nabídne program, který baví a zároveň pomáhá mladým lidem nalézt cestu k lepšímu duševnímu zdraví. Na děti a dospívající čekají po celý den praktické workshopy a herní vzdělávací aktivity zaměřené na prevenci duševních potíží a posilování wellbeingu od organizací, které se tématu duševního zdraví a souvisejícím tématům odborně věnují. Dopolední část programu je zaměřena na školy, odpoledne bude otevřené pro širší veřejnost.

Svoji podporu a rady dětem kromě pracovníků KLÍDKU poskytnou organizace Anabell, Fokus Praha, Nepanikař, Nomia, S barvou ven nebo Tesla Gym. Děti a dospívající si budou moct vyzkoušet, jak na emoce v praxi, vyrobit si vlastní KPZku pro duševní pohodu, naučit se zklidňující techniky nebo si poslechnout podpůrné příběhy o životě s duševními potížemi.

„Rádi bychom, aby si děti kromě podpory a odvahy svoje potíže řešit, odnesly také informace o tom, co mohou dělat a na koho se obrátit, když se s duševními a dalšími osobními potížemi potýkají. Právě nízkoprahové služby mohou být tím dobrým startem na začátku cesty k lepšímu psychickému zdraví,“ uzavírá Lepková.

 Info: PRO BRAVE SPACE 2024 | 30. 5. 2024 | Sukovy sady | 10:00-17:00

Záštitu nad akcí převzalo Statutární město Hradec Králové.
Finančně akci podpořili Tepelné hospodářství Hradec Králové, a.s. a Komise místní samosprávy Pražské předměstí – sever.
Za podporu děkujeme: Královéhradecká provozní, a.s. | Marius Pedersen, a.s.

Kontakt

PROSTOR PRO, o.p.s.
Čajkovského 1861
500 09 Hradec Králové

Tel.: +420 731 650 954
E-mail: info@prostorpro.cz
Č. účtu: 2000154498/2010

1