Prevence v kině

Ve spolupráci s hradeckým Bio Central nabízíme školním kolektivům od září 2022 nový typ preventivní aktivity. Jedná se o krátké reflektivní setkání (max 45 minut) po filmu přímo v prostorách Bio Central, které má za cíl posílit preventivní potenciál filmu. 

Pro objednání programu a dohodnutí konkrétního termínu kontaktujte Jana Slaninu z Bio Central (jan.slanina@biocentral.cz). V případě dotazů ke konkrétní podobě programu kontaktujte naši kolegyni Bc. Gabrielu Lepkovou, DiS. (lepkova@prostorpro.cz). 

Aktuální nabídka filmů pro program Prevence v kině: 

Rozbitý robot Ron (​​Ron's Gone Wrong, 2021)

Animovaný snímek Rozbitý robot Ron vypráví příběh trochu osamělého dvanáctiletého sedmáka Barneyho a Rona, jeho nového chodícího, mluvícího a zcela digitálního přítele, který má být, alespoň podle reklamy, „nejlepší kamarád robot“. Avšak roztomilý robot Ron není úplně v pořádku a zdá se, že je rozbitý. Na pozadí doby svázané sociálními sítěmi a prodchnuté digitálními vztahy chlapec a robot prožívají nevšední a laskavé dobrodružství, během kterého zjišťují, že pravé přátelství netkví v dokonalosti.

Program je vhodný pro 1. až 6. ročník ZŠ. Film ve srozumitelných příbězích dětských postav ukazuje rizika spojená s internetem, sociálními sítěmi a jejich zneužitím. Příběh postavy Rona demonstruje, jak rodinné a sociální zázemí ovlivňuje postavení dítěte v kolektivu.

Doplňující materiály ka aktivitám ke stažení: recenze na film Rozbitý robot Ronskládačka Bbota.

Lady Bird (Lady Bird, 2017)

Dvěma Zlatými glóby a pěti Oscarovými nominacemi ověnčený režijní debut Grety Gerwigové vypráví neobyčejně autenticky a uvěřitelně o vnitřních zmatcích dospívající sedmnáctileté Christine, která si nechá říkat Lady Bird. Žije  v milující rodině, jejíž  finanční situace je dost neutěšená. Laskavý, ale slabý otec trpící depresemi přišel o práci a matka táhne všechno sama. Sacramento je sice hlavní město Kalifornie, ale Christině připadá jako nudná díra, odkud je třeba co nejdřív vypadnout. Chodí do církevní školy, která ji štve, i když nám se může zdát překvapivě svobodomyslná. Prožívá první erotické vztahy, které nejsou zrovna povznášející, ať už se zamiluje do spolužáka s nevyjasněnou sexuální orientací, nebo do bohatého founi. Sdílí svá tajemství se zakřiknutou kamarádkou Julií, neustále se bouří a snaží se na sebe upozornit, ať už růžovými vlasy nebo pozérským vystupováním. Ale nejvíc ze všeho řeší svůj vztah s matkou, které se povahou tolik podobá a která ji nechce pustit na vysněnou vysokou školu...

Program je vhodný pro střední školy. Film v autentickém pojetí otvírá témata osamostatňování se od rodičů, prvních vztahů a obtížného rozhodování o vlastní budoucnosti.

Tygři (Tigers, 2020)

Martin je jedním z nejslibnějších fotbalových talentů, jaké kdy Švédsko vidělo. V šestnácti se mu splní jeho celoživotní sen, když ho koupí jeden z nejprestižnějších italských klubů. Tento sen však přichází za velmi vysokou cenu, co se týče obětí, oddanosti, tlaku a – především – osamělosti. Martin se začíná ptát, zda je to vlastně život, po kterém toužil. Tygři jsou jízda na horské dráze na život a na smrt moderním fotbalovým průmyslem.

Program je vhodný pro střední školy. Film popisuje stinnou stránku idealizovaného prostředí fotbalových profesionálů. Vypráví o tlaku na výkon, konkurenci v týmu a obětech, které úspěšná sportovní kariéra s sebou často nese. 

8