Vypadá jako posprejovaná garáž na kolečkách a pomáhá dětem v nesnázích

20.7.2021

Když prší, mají si kde napsat úkoly nebo zahrát deskovku. Když potřebují pomoct s něčím vážným v soukromí, nabídne jim bezpečný prostor. Mobilní klub GARÁŽ pro děti v obtížných životních situacích jezdí po menších městech královéhradeckého kraje už jeden a půl roku.

Vypadá jako posprejovaná garáž na kolečkách a pomáhá dětem v nesnázích

Když prší, mají si kde napsat úkoly nebo zahrát deskovku. Když potřebují pomoct s něčím vážným v soukromí, nabídne jim bezpečný prostor. Mobilní klub GARÁŽ pro děti v obtížných životních situacích jezdí po menších městech královéhradeckého kraje už jeden a půl roku. Letos přidal k zastávkám další dvě města. Tuto unikátní sociální službu provozuje královéhradecká nezisková organizace PROSTOR PRO.

Rozvod rodičů a závažné potíže v rodině, chudoba, šikana, návykové látky, psychické zdraví, sebepoškozování nebo obtížné vztahy ve vrstevnické skupině – to je jen zlomek témat, která běžně řeší pracovníci nízkoprahových zařízení pro děti a mládež ve větších městech. Stejné potíže přitom ale zažívají děti i v jakémkoliv menším městě nebo obci. Rozdíl je v tom, že pro ně je často včasná pomoc mnohem hůř dostupná. Pokud vůbec dostupná je.

Jednou z takových dospívajících je i sedmnáctiletá Lenka (jméno bylo změněno). Už dlouho se placam v úzkostech. Máma měla rakovinu tlustého střeva a před 2 měsíci umřela. Je to těžký.... Příjezd mobilního klubu do našeho města, kde doteď nebyl nikdo, kdo by se mi nabídl pomoc, pro mě znamená možnost o tom s někým v klidu nerušeně pokecat a zvládat to.“

V Královéhradeckém kraji žije okolo 80 000 dětí, dospívajících a mladých lidí ve věku od 8 do 22 let. Nízkoprahové služby pro děti a dospívající, které mladým lidem pomáhají v obtížných situacích, byly však až do roku 2020 přístupné pouze v 9 větších městech, přičemž 2 z toho působí přímo v Hradci Králové. To znamená, že pro několik desítek tisíc dětí nebyla případná odborná pomoc dostupná vůbec nebo jen velmi obtížně.

„Od roku 2018 jsme proto na základě vlastních analýz postupně oslovili 15 vytipovaných měst a obcí, které téma rizikového dospívání řeší a nabídkou pomoci a spolupráce.  Chtěli jsme přinést naše dlouholeté know-how terénní práce i tam, kde zatím žádná nefunguje, a přitom je na místě potřeba. V roce 2020 jsme úspěšně zahájili práci s dospívajícími v Kostelci nad Orlicí a Třebechovicích pod Orebem a od letoška k nim přibyla i Česká Skalice a Úpice,“ vysvětluje zrod projektu David Petr, ředitel PROSTOR PRO.

Hlavním cílem je podle něj zajistit dostupnou pomoc i v těch částech kraje, kde na ni místní samospráva nemá v danou chvíli kapacitu a/nebo zkušenosti s tím, jak efektivně s ohroženými dospívajícími pracovat. Změnit situaci pro ty zbývající se v PROSTOR PRO rozhodli i pomocí netradičního prostředku – mobilního nízkoprahového klubu.

„Je to dodávka přestavěná na takový pojízdný miniklub. Zprovoznili jsme ji hlavně díky našim dárcům. Umožňuje nám nabízet bezpečný prostor i tam, kde zatím stabilní zázemí pro pomoc chybí. Reagujeme tím na to, že mladí lidé hledají bezpečný prostor, kde mohou strávit volný čas podle svých představ. Neomezuje nás už počasí a jsme díky tomu i flexibilnější. Navíc je klub vyvedený ve stylu graffiti, takže skvěle poutá pozornost dospívajících. Usnadňuje nám to první kontakt a budování vztahů s mladými klienty.“

Díky klubu využilo loni terénní pomoc PROSTOR PRO v menších městech 135 mladých lidí, a to i přes nutné přerušení setkávání, kdy se pomoc terénních pracovníků musela odehrávat online prostřednictvím sociálních sítí. Jen do konce letošního června přitom už služba evidovala 207 klientů.

Ohlasy z měst jsou velmi pozitivní, a to jak od samotných dospívajících, tak i od místní samosprávy. Terénní služba v mobilním klubu tak pokračuje úspěšně dál a mění konečně situaci i mimo centra kraje k lepšímu.

Kontakt pro média:
Mgr. Marek Nagy, Ph.D.
PR a komunikace
nagy@prostorpro.cz
+420 731 650 999

Kontakt

PROSTOR PRO, o.p.s.
Čajkovského 1861
500 09 Hradec Králové

Tel.: +420 495 262 202
E-mail: info@prostorpro.cz
Č. účtu: 2000154498/2010

1